Urban Forms Center — неурядова організація, що спеціалізується в сфері сталого розвитку міст та спільнот разом з дослідженням архітектурної та культурної спадщини України та світу.

Згідно Статуту організації, метою центру є: розробка і здійснення програм, проектів, заходів, спрямованих на сталий розвиток спільнот, архітектури, дизайну, середовища міст в комплексі з вирішенням соціальних, економічних та екологічних проблем.

Urban Forms Center має наступні пріоритети:

  • використовувати знання та іноземний досвід для поліпшення якості життя в містах України
  • сприяти збереженню, вивченню, документуванню та дослідженню світової та української архітектурної та культурної спадщини
  • популяризувати на міжнародному рівні Україну, зокрема представити її історію, архітектурну та культурну спадщину

Наша організація відкрита для участі в спільних дослідницьких або соціальних проектах, культурних подіях (заходах) і сподівається на активну співпрацю із зарубіжними та українськими партнерами.

Наша електронна адреса: connect.ufc@gmail.com

Міські студії. Шкільний модуль "Урбаністика"

Шкільний модуль “Урбаністика” – це освітній проект з міського планування для дітей, спрямований на посилення участі молоді в сфері прийняття рішень в місті. Проект проходитиме з 19 вересня по 14 листопада 2016 року на базі Харківського санаторного навчально-виховного комплексу №13.

Метою проекту є формування у дітей та молоді розуміння основних принципів функціонування міста, існуючих проблем та способів їх вирішення, виховуючи таким чином нове покоління мешканців, які розуміють своє право на міське середовище та знають як його реалізувати. Крім того, в рамках проекту передбачається залучення учнів до проведення соціологічних досліджень серед молоді, що надасть можливості проаналізувати потреби та загальне ставлення дітей до міського простору та процесів, які відбуваються в ньому.

Організатори: ГО Urban Forms Center, аналітичний центр CEDOS та інтернет-журнал Mistosite у партнерстві з Центром міської історії Центрально-Східної Європи за підтримки Charles Stewart Mott Foundation.

Більш детальна інформація на сторінці у Facebook.

Міждисциплінарна літня школа "Ідея міста: перевірка реальністю"

29 червня – 11 липня 2016 року у Славутичі відбувалася міждисциплінарна літня школа “Ідея міста: перевірка реальністю” з серії “Міські літні школи: візії та досвіди” Центру міської історії Центрально-Східної Європи, що поєднує дослідницький та навчальний формати та налагоджує зв’язки між урбаністичними студіями та міською історією і ширше – гуманітарними дисциплінами.

Об’єктом дослідження учасників школи став Славутич – місто у Київській області, який є анклавом на території Чернігівської. Побудований після ядерної катастрофи на Чорнобильській АЕС у 1986 році, Славутич є останнім планованим містом Радянського Союзу та наймолодшим містом в сучасній Україні. Виняткові обставини його заснування вплинули на ідеї та процес реалізації проекту нового міста. Команди експертів з восьми республік СРСР брали участь як у плануванні, так і будівництві. В результаті архітектура Славутича стала виявом критики модерністської архітектури, яка поєднує міжнародний архітектурний контекст з соціалістичними підходами та радянськими принципами регіональних особливостей. Славутич – це реалізація пошуків останнього покоління радянських архітекторів екологічно сталої, зручної для життя архітектури та новий дім для працівників Чорнобильської АЕС та мешканців забрудненої Прип’яті.

Метою літньої школи було поєднання навчального та дослідницького форматів із залученням підходів та можливостей різних дисциплін у вивченні міста та налагодження співпраці між ними. Програма школи була зосереджена на соціальній, гуманітарній, екологічній та економічній перспективах у плануванні та функціонуванні сучасного міста з врахуванням історичних контекстів. Приклад Славутича дозволив проаналізувати реалізацію та досвіди таких урбаністичних та суспільних концепцій, як планове місто, місто-утопія, місто пост-катастрофи, еко-місто, моно-місто з перспективи різних дисциплін.

Робота школи проходила за різними дослідницькими напрямками у трьох студіях, які разом проводили аналіз та формували загальне бачення того, чим є сучасний Славутич, наскільки це відповідає задуму архітекторів і які перспективи місто має у майбутньому:

  • Студія 1: Міські практики, пам’яті і уяви.
  • Студія 2: Простір та екологія міста.
  • Студія 3: Міські фінанси та управління.

Учасниками школи стали дослідники з України, Словаччини, Угорщини, Хорватії, США, Росії, Словенії, Швеції, Франції, Литви та Білорусі. Викладачами школи були експерти в галузях планування і вивчення міста, соціології та фінансів: Кейс Ван Райвен (“Kees van Ruyven Stadsontwikkeling”, Амстердам), Ірина Склокіна (Центр міської історії Центрально-Східної Європи, Львів), Дмитро Кокорін (Лондонський королівський коледж, Інститут Росії, Лондон), Наталія Отріщенко (Центр міської історії Центрально-Східної Європи, Львів; Інститут соціології НАН України, Київ), Таурі Тувікене (Талліннський університет, Таллін), Богдан Мотузенко (Київ), Віктор Мазярчук (Центр політичних студій та аналітики “Ейдос”, Київ).

Окрім спеціальної дослідницької програми для студентів школи, було організовано публічну програму, лекторами якої стали: Володимир Удовиченко (міський голова Славутича 1990–2015, Україна), Ольга Казакова (“Інститут модернізму”, Росія), Оуен Хезерлі (журналіст, Великобританія), Ансельм Вагнер (Технічний університет Граца, Австрія), Кейт Браун (Мерілендський університет, США), Наталія Жижченко (ONUKA, Україна), Михайло Думанський (Lviv Business School (LvBS) Українського Католицького Університету, Україна), Кейс ван Райвен (“Kees van Ruyven Stadsontwikkeling”, Нідерланди), Роман Зінченко (“Greencubator”, Україна), Євген Нікіфоров (фотограф, Україна), Олексій Браточкін (Европейский колледж Liberal Arts в Беларуси), Інга Фреймане (Нортумбрійський університет, Великобританія). Теми та короткий зміст лекцій, а також інформація про лекторів доступні за посиланням.

В рамках літньої школи проходив міський дитячий табір “Гра в міста”, під час якого юні мешканці Славутича разом з викладачами досліджували місто, його минуле теперішнє і майбутнє та просто розважалися серед однолітків.

Організатори: Представництво Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні, Центр міської історії Центрально-Східної Європи та ГО Urban Forms Center.

WikiD Ukraine: Жінки. Вікіпедія. Архітектура.

WikiD: Women, Wikipedia, Design – це міжнародна освітня і адвокаційна програма, яка має на меті збільшення кількості статей у Вікіпедії про жінок в архітектурі та архітектурному середовищі.

В україномовній Вікіпедії існує дуже обмежена присутність жінок, залучених до архітектури, містобудування, мистецтва або дизайну. Багато статей, які все ж таки існують, дуже часто є суперечливими за своїм охопленням і якістю. За останніми даними, 10-20% редакторів Вікіпедії – це жінки. І це суттєво впливає на контент одного з найбільших сховищ людських знань в світі. Наприклад, тільки 13% україномовних біографічних статей у Вікіпедії – про жінок. Ми розуміємо, що архітектура в даному випадку не є винятком із загальної ситуації, в якій жінки недостатньо представлені в обох ролях: як об’єкти і як учасники у Вікіпедії в цілому. Ось чому ми пропонуємо всім приєднатися до міжнародної освітньої і адвокаційної програми по усуненню гендерного дисбалансу і наданні архітекторкам саме того визнання, якого вони заслуговують.

В рамках проекту з 20 квітня по 16 червня 2016 року у Києві, Харкові та Львові відбулися тренінги та воркшопи з написання і редагування статей у Вікіпедії. Було створено перелік архітекторок, статті про котрих відсутні в україномовній Вікіпедії, або є і можуть бути доповнені та розширені. У створенні цього списку приймали участь фахівці та фахівчині з історії архітектури. Цей список є у відкритому доступі та продовжує доповнюватися, демонструючи таким чином, який обсяг роботи дійсно необхідно ще зробити і наскільки багато важливої інформації ще знаходиться поза Вікіпедією. Працівниками Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені Володимира Заболотного було створено бібліографічну письмову довідку “Архітекторки України”, де зібрана інформація про релевантні до теми проекту джерела, які є у наявності в бібліотеці і можуть бути використані у подальшій роботі.

Експертами тренінгів були: Олена Малахова (кандидатка філологічних наук, директорка Гендерного центру Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, експертка Гендерного інформаційно-аналітичного центру “КРОНА”), Євгенія Губкіна (архітекторка, дослідниця Центру міської історії Центрально-Східної Європи), Андрій Павлишин (історик, журналіст, громадський діяч), Олена Синчак (мовознавиця, викладачка Українського католицького університету), Юлія Попова (координаторка програми “Сприяння демократії” Представництва Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні), Дмитро Мироненко (спеціаліст Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного) та представники Вікімедіа Україна.

WikiD є спільним проектом Parlour (Австралія), Architexx (США) та n-ails (Німеччина), який отримав початкове фінансування через грант від Wikimedia Foundation. В Україні проект організовано ГО Urban Forms Center та Вікімедіа Україна, у партнерстві з громадською ініціативою “Феміністична майстерня” (Львів, Україна), Центром міської історії Центрально-Східної Європи (Львів, Україна), Державною науковою архітектурно-будівельною бібліотекою імені Володимира Заболотного (Київ, Україна) та Центром гендерної культури (Харків, Україна).

Більш детальна інформація за посиланням та на сторінці у Facebook.

Конференція "Гендерні питання в мистецтві, архітектурі та містобудуванні. Модерністки"

Конференція проходила 11–12 березня 2016 року у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені Володимира Заболотного (Київ, Україна).

Мета міждисциплінарної конференції – звернути увагу на гендерні проблеми та дослідити роль та внесок жінок у розвиток архітектури, мистецтва та містобудування епохи модернізму. Крім того, конференція має на меті стимулювання активного та взаємного обміну досвідом у вирішенні проблем гендерної просторової дискримінації та забезпечення права жінки на міський простір між вченими, активіст(к)ами, студент(к)ами, викладач(к)ами і тими, хто професійно займається архітектурою та містобудуванням.

Програма конференції складалася з наступних напрямків:

  • Секція 1: Жінка в архітектурній професії й мистецтві. Історія
  • Секція 2: Жінка в архітектурному середовищі. Практика
  • Круглий стіл: Жінки в сучасній українській архітектурі

Учасниками конференції були експерт(к)и та дослідники(ці) історії архітектури, містобудування та фемінізму: Галина Войцехівська (Україна), Олексій Биков (Україна), Олена Мазніченко (Україна), Лев Шевченко (Україна), Ольга Казакова (Росія), Євгенія Моляр (Україна), Старлайт Ваттано (Італія), Ханнеке Оостерхоф (Нідерланди), Міхал Пшчулковський (Польща), Ольга Михайлишин (Україна), Марта Васевич (Україна), Світлана Шліпченко (Україна), Євгенія Губкіна (Україна), Олена Мокроусова (Україна), Надя Плунгян (Росія), Катерина Гончарова (Україна), Мілота Сідорова (Чехія), Меріон Робертс (Великобританія), Єлена Вачеллі (Великобританія), Уляна Биченкова і Олександра Талавер (Росія), Дар’я Ожиганова і Анна Помазанна (Україна), Марія Замєлан (Україна), Тетяна Фесенко (Україна), Аліна Курлович (Україна).

Організатори: ГО Urban Forms Center та Представництво Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні.

Інформаційно-просвітницький проект "Модерністки"

Проект проходив з 26 лютого по 15 березня 2016 року і був організован ГО Urban Forms Center та Представництвом Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні.

Майже у сорока університетах п’яти міст України (Харків, Львів, Запоріжжя, Славутич та Київ) були розміщені інформаційні панно з інформацією про жінок, які зробили важливі відкриття або значний вклад у розвиток архітектури, екології, фізики, програмування та багатьох інших галузей науки та культури. Слоган нашого проекту “Не виняток, а одна з багатьох”. Він чудово підкреслює те, що багато жінок, так само як і чоловіків, заслуговують на визнання своїх досягнень, адже зазвичай інформація про цих жінок невідома широкому загалу та навіть спеціалістам відповідних галузей.

За підтримки: Громадська ініціатива “Феміністична майстерня” (Львів, Україна) та Галерея сучасного мистецтва “Barannik” (Запоріжжя, Україна).

Слідуйте за модерністками на Facebook.

Міжнародна архітектурна літня школа "Новий Львів"

22–30 серпня 2015 року у Львові відбувалася Міжнародна літня архітектурна школа “Новий Львів”, яку організовували Центр міської історії Центрально-Східної Європи (Львів, Україна) та Архітектурна школа МАРШ (Москва, Росія) у рамках проекту співпраці “Modernism. Future continuous” разом з ГО Urban Forms Center.

Об’єктом дослідження учасників школи став історично сформований район “Новий Львів” із модерністською забудовою 1920–1930-х років та житловою забудовою другої половини ХХ століття.

У рамках чотирьох лабораторій – “Простір”, “Cоціологія”, “Cпадщина” та “Інтервенції”, учасники школи працювали над історією розвитку району “Нового Львова”, аналізували його просторову та соціальну структуру, а також шукали можливості для втілення простих та швидких у реалізації проектів, які зможуть забезпечити видимі та суттєві результати у найближчій перспективі. Результатом діяльності школи став Проект відновлення та сталого розвитку району “Новий Львів”.

Викладачами школи були експерти в галузях планування і вивчення міста: Кейс Ван Райвен (“Kees van Ruyven Stadsontwikkeling”, Амстердам), Катерина Гончарова (“УкрНДІпроектреставрація”, Київ), Ірина Склокіна (Центр міської історії Центрально-Східної Європи, Львів), Дмитро Кокорін (Лондонський королівський коледж, Інститут Росії, Лондон), Наталія Отріщенко (Центр міської історії Центрально-Східної Європи, Львів; Інститут соціології НАН України, Київ), Торальф Вайзе (Eberhard-Schöck-Stiftung, Baden-Baden; Фонд підтримки будівельної галузі, Київ), Надія Ніліна (Архітектурна школа МАРШ, Москва), Ярослав Ковальчук (Архітектурна школа МАРШ, Керівник майстерні в НДіПІ Генплану міста Москви, Москва), Аннет Маттіесон (“Gemeente Barendrecht”, Роттердам), Марія Сіверс (Київський національний університет будівництва і архітектури; Фонд підтримки будівельної галузі, Київ). Експерти школи: Юлія Богданова (дослідниця архітектури модернізму, Національний університет “Львівська політехніка”), Юліан Чаплінський (головний архітектор Львова, співзасновник компанії “CHAPLINSKYY Architects”).

Організатори: Центр міської історії та Архітектурна школа МАРШ за фінансової підтримки Фонда Ебергарда Шьока (Баден-Баден), Посольства королівства Нідерландів в Україні (Київ) та Німецького товариства міжнародної співпраці GIZ. За сприяння Львівської бізнес-школи Українського католицького університету (LvBS).

Розумні і сталі міста: екологія, інформаційні та комунікаційні технології, архітектура

28 березня 2015 року у Києві відбувся форум “Розумні і сталі міста: екологія, інформаційні та комунікаційні технології, архітектура”, який було організовано за підтримки Swedish Institute (Стокгольм, Швеція) в рамках програми грантів для випускників академічних програм Swedish Institute. У форумі брали участь випускники шведських університетів, активісти, представники приватних та державних компаній, котрі працюють в сфері екології, архітектури та технологій. З презентаціями виступили: Хенніг Дрогер (Sustainability & CSR партнер в BDO Ukraine), Урс Томанн (Вінницька міська рада), Олексій Пасічний (PhD, KTH, World Data Center for Geoinformatics and Sustainable Development), Хоссейн Шахроні (PhD, KTH, Division of Industrial Ecology), Ярослав Ковальчук (Науково-дослідний інститут генерального плану Москви), Роман Іваненко (Фонд “Розвиток та благоустрій” села Бобриця), Євгенія Губкіна (архітекторка, ГО Urban Forms Center), Марія Уварова (Фонд “Розвиток та благоустрій” села Бобриця). Доповідачі представили приклади міст, котрі успішно розвиваються сьогодні, як за кордоном, так і в Україні.

Харків: інвентаризація

28 листопада 2014 року у Центрі сучасного мистецтва “Єрмілов-центр” (Харків, Україна) відбувся форум “Харків: інвентаризація” з циклу дослідницько-освітніх заходів, присвячених місту та міським формам.

Головна мета форуму – “інвентаризувати” сучасне архітектурне середовище міста Харкова, тобто зафіксувати наявність об’єктів міської середовища Харкова і оцінити їхній сучасний стан, обговорити, що слід визнати “спадщиною” Харкова і що “не є цінним”, зрозуміти, що і як робити далі – не тільки професійній спільноті, а й пересічним громадянам.

У форумі взяли участь відомі харківські архітектори, міські планувальники, реставратори, художники та дизайнери: Олег Дроздов (“Drozdov & Partners”), Валерій Пономарьов (Інститут Харківпроект), Микола Рідний, Володимир Новгородов (дійсний член ICOMOS, член-кореспондент Академії архітектури України, член Національної Спілки архітекторів України та Містобудівної ради Харкова), Марія Норазян та Ілля Павлов (дизайн-студія “GRAFPROM”, концепт-дизайнери “Fedoriv.com”), Василиса Щеголева та Богдан Волинський (Архітектори “Сніжок”, Харків). Відеозаписи доповідей, дискусій і проміжні результати дослідження доступні за посиланням.

Організатори: ГО Urban Forms Center та ГО “Критичне мислення” (Харків, Україна).

Атомогради: планові міста в сучасному суспільстві

19–21 вересня 2014 року у Галереї сучасного мистецтва “Lenin” (Запоріжжя, Україна) відбувся урбаністичний колоквіум “Атомогради: планові міста в сучасному суспільстві” за підтримки Swedish Institute (Стокгольм, Швеція). Основну увагу заходу було приділено проблемам атомоградів та інших планових міст України. Учасники відвідали Запорізьку АЕС, її місто-супутник Енергодар, прослухали лекції архітекторів та культурологів, взяли участь у воркшопі по сталому розвитку. Під час колоквіуму з презентаціями виступили: Євгенія Губкіна (ГО Urban Forms Center, Харків), Дмитро Задорін (Нідерланди/Білорусь), Ксенія Витульова (НДІТІАМ, Москва, Росія; Колумбійський університет, США), Наталія Лобач (Галерея сучасного мистецтва “Lenin”, Запоріжжя), Василиса Щеголева і Богдан Волинський (Архітектори “Сніжок”, Харків).

Слідуйте за атомоградами на Facebook.

Олег Нестеренко

Олег Нестеренко

Випускник Києво-Могилянської Академії (Фінанси) та ХНУ імені В.Н.Каразіна (Міжнародні економічні відносини), учасник академічних програм FLEX та VISBY. Працює в проекті Британської Ради “Англійська мова для державних службовців, задіяних в процесі Євроінтеграції” (Верховна Рада України, Адміністрація Президента України, Дипломатична академія, Міністерство освіти та науки України) та є експертом в сфері ефективного управління, вищої та професійної освіти. Відповідав за освітні проекти, що було проведено за підтримки WWF і Erste Stiftung, Swedish Institute, American Councils та місцевих ініціатив в Україні. З жовтня 2014 року є головою Urban Forms Center.

oleg.nesterenko9@gmail.com

Євгенія Губкіна

Євгенія Губкіна

Архітекторка, кураторка архітектурних і мистецьких проектів, просвітницьких акцій та заходів. Дослідниця Центру міської історії Центрально-Східної Європи. Є співзасновницею Urban Forms Center та авангардного жіночого руху “Модерністки”. Закінчила Харківську національну академію міського господарства за спеціальністю “Містобудування”. Є розробницею та екскурсоводом маршруту “Лінійне місто” в Харкові. 3 2012 року є консультанткою “Українських тижнів конструктивізму” у Запоріжжі. У 2013 році була співавторкою проекту “Україна-Німеччина. 1920-1930. Спільне” в Запоріжжі та Харкові. Є авторкою низки публікацій, зокрема статей в Архітектурному путівникові Києвом (DOM Publishers). У 2015 році її Архітектурний путівник Славутичем вийшов окремим накладом у видавництві DOM Publishers в Німеччині.

ievgeniia.gubkina@gmail.com

Дмитро Сисоєв

Дмитро Сисоєв

Випускник економічного факультету Харківської національної академії міського господарства (Облік і аудит). Фінансовий консультант малого бізнесу з 2006 року. Викладав “Управлінський облік” та “Фінансову діяльність підприємств” у Харківському національному університеті міського господарства ім. О.М. Бекетова (2010-2015). Організатор культурних подій, учасник творчих об’єднань “Riot Gigs” та “Fresh Wave” (2009-2011). З 2014 року працює координатором освітніх програм в Urban Forms Center. Є координатором Чеського Центру в Харкові. Дослідницькі інтереси: економічний розвиток міст, бюджетування, стратегії фінансування міста, проекти муніципального розвитку, економіка агломерацій, екологізація економіки.

sysoievdmytro@gmail.com

Анна Помазанна

Анна Помазанна

Практикуюча архітекторка, випускниця архітектурного факультету Харківського національного університету будівництва та архітектури. У 2014 активно займалась волонтерською діяльністю, зокрема, брала участь у волонтерській програмі з реновації суспільного центру у Берліні. Впродовж 2015 року стажувалась в архітектурних бюро в Україні та Німеччині. У 2016 році стала учасницею стипендіальної програми для студентів від фонду Гайнріха Бьолля в Німеччині та вступила до Берлінського технічного університету на факультет “Планування, будівництво, довкілля”, де навчається на магістерській програмі з архітектури. Авторка наукових робіт з фокусом на переосмислення усталених архітектурних типологій та гендерний урбанізм.

pomazannaya.ann@gmail.com

Денис Козак

Денис Козак

Практикуючий архітектор, випускник Харківського національного університету будівництва та архітектури. Учасник міжнародних воркшопів CanActions (Київ), Wonderlab (Берлін), літньої школи “Новий Львів” (Львів). Переможець архітектурного конкурсу Cebada Community Centre (Мадрид). Приймає активну участь в громадському житті Харкова, серед іншого, в організації першої пішохідної вулиці в місті та проведенні навчальних заходів для студентів за фахом. З 2016 року стажується в Нью-Йоркському офісі архітектурної компанії BIG (Bjarke Ingels Group).

kozakdenysyo@gmail.com

Дар’я Ожиганова

Дар’я Ожиганова

Архітекторка, здобула ступінь бакалавра архітектури у Харківському національному університеті будівництва та архітектури, де наразі займається дослідженням просторових структур освітніх закладів в рамках магістерської роботи. Учасниця міжнародних конкурсів та воркшопів, серед яких: Space for Future Education Workshop (Махачкала), літня школа “Новий Львів” (Львів), Silence Build в рамках фестивалю CanActions (Київ). Проходила стажування в різних архітектурних бюро України. Є авторкою наукових робіт з дослідження архітектурної спадщини Харкова та актуальності сучасних архітектурних типологій.

dashaoziganova@gmail.com

Катерина Кублицька

Катерина Кублицька

Практикуюча архітекторка та реставраторка, лауреатка Державної премії України в галузі архітектури (2011). Закінчила Харківський національний університет будівництва та архітектури.

kat.kublitckaya@gmail.com

Аліна Букіна

Аліна Букіна

Дизайнерка та дослідниця, здобула ступінь магістра дизайну у Львівській Національній Академії Мистецтв. Займається дослідженням візуальної комунікації в урбаністичному середовищі міст України. Учасниця низки міжнародних курсів та програм, серед яких EU-Eastern Partnership Culture and Creativity’s Programme, International Architecture Summer School “Novyi Lviv”, Information City = Media Archaeology + Political Economy.

albukina@gmail.com

Партнери

Ми відкриті до співпраці зі всіма організаціями та компаніями, котрі цінують принципи корпоративної відповідальності та роблять вклад в культурний розвиток суспільства.

Наші минулі та теперішні партнери: